Skip to main content

مرجع ابزارهای چاپ و تبلیغات در ایران

  • نحوه توری کشی برای چاپ سیلک روی شابلون

یکی از مسائل مهم برای شروع چاپ سیلک ساخت شابلون است که قدم اول انتخاب توری مناسب برای جنس چاپی و شماره آن میباشد!که شاید این سوال ها را در ذهن شما ایجاد کند که چگونه میتوانیم شابلون برای چاپ سیلک بسازیم؟نحوه کشیدن توری روی چهارچوب چگونه است؟کاربرد شماره مش های چاپ سیلک چیست؟ که در این مقاله میخواهیم به این سوالات جواب دهیم

یکی از مسائل مهم در چاپ سیلک کشیدن توری روی فریم چوبی یا فلزی هست که روش ساده تر آن روی فریم چوبی میباشد فریم چوبی میتواند از چوب 2.5 سانت ساخته شود که بهتر است کنج های فریم بصورت قفل دار و یا فارسی بر ساخته شود تا در هنگام کشیده شدن توری از تاب چهارچوب جلوگیری شود .

جنس توری ها معمولا از پلی استر استفاده میشود و در شماره چشمه های مختلف نیز مورد استفاده قرار میگیرد که توری های پرمصرف در بازار شماره های 48 و 80 و 100 و 120 میباشد که در میزان انتقال رنگ تاثیر گذار هست و برای اجناس با میزان جاذب بودن رنگ آنها از شماره های مختلف توری استفاده میشود که معمولا برای چاپ نایلون از توری 100 یا 120 استفاده میشود و برای پارچه از 48 و 80 معمولا استفاده میشود . بهتر است که قبل از عملیات لاک کشی روی توری چاپ سیلک با شستشو از سطح توری چربی زدایی شود .

توضیح اجمالی نحوه کشیدن توری روی چهارچوب به این صورت میباشد که برای برش توری از هر ضلع 5سانت بزرگتر از سایز چهارچوب فریم برش را انجام میدهیم. و روی چهارچوب میگذاریم و دو ضلع را بصورت عادی منگنه میزنیم و دوضلع دیگر را که 5سانت اضافه برش دارند را میتوانیم با دست و یا توری کش بکشیم و بعد منگنه کنیم  نحوه معمول توری کشی روی فریم چوبی را میتوانید روی ویدئوی زیر مشاهده کنید.

توجه: آموزش فوق برای کشیدن توری چاپ سیلک روی فریم چوبی به ساده ترین روش با کمترین امکانات میباشد و نگارنده متن از روش های دیگر نظیر توری کش پنوماتیک و سوزنی و کار با گیره توری کشی اطلاعات کافی دارد  و هدف این مقاله فقط ارائه ساده ترین روش با کمترین امکانات برا افراد مبتدی میباشد.

مطلب فوق از سری مقالات آموزش چاپ سیلک سایت تک پک میباشد.